
Benigni tumor dojke
25. March 2024.
Pilonidalna cista
16. April 2024.Laparaskopska holecistektomija (odstranjivanje žučne kese)
Kako se to nekad radilo…
Kada Vam je Vaš hirurg predložio operaciju odstranjenja žucne kese, pomislili ste na prijatelja ili člana porodice koji je operisan pre više godina. Imaju veliki ožiljak i možda su imali izrazite bolove nakon operacije. U bolnici su ostajali nedelju dana, a punoj životnoj aktivnosti su se vraćali nakon šest nedelja oporavka. Možda ste zabrinuti da ćete proživeti slično iskustvo. Možda sebi ne možete dozvoliti odsustvo sa posla i zabrinuti ste da nećete moći obavljati Vaše obaveze u kući narednih mesec ili više dana.
Moderna tehnika sa velikim prednostima
Danas…
Danas se većina ovih operacija izvodi laparoskopski. Stručni naziv za ovaj operativni zahvat je Laparoskopska holecistektomija. Iako laici često koriste naziv »laserska operacija žucne kese«, ne radi se ni o kakvom laseru, već o operaciji sa minimalnim rezovima.
- Umesto 10-15 cm dugačke incizije, potrebna su četiri minimalna otvora na trbuhu.
- Uobičajeno su prisutni umereni bolovi nakon operacije.
- Većinom je oporavak brži u odnosu na klasičnu operaciju. Najveći broj operisanih napušta bolnicu u toku narednog dana i vraća se uobičajenim aktivnostima u kratkom periodu nakon operacije.
Najčešća pitanja
Šta je žučna kesa?
- Žučna kesa je organ kruškolikog oblika položen ispod desne strane jetre.
- Glavna uloga je prikupljanje i koncentrovanje digestivnog soka (žuci) koja se stvara u jetri. Koncentrovana žuc se oslobada iz žucne kese nakon jela i pomaže varenje. Žuc prolazi kroz uzanu cev (žucni put) i izlucuje se u tanko crevo.
Šta prouzrokuje probleme sa žučnom kesom?
- Problemi sa žučnom kesom uobicajeno su udruženi sa prisustvom kalkulusa (kamena) u istoj, sastavljeni u osnovi od holesterola i žucnih soli i stvoreni u žucnoj kesi ili žucnim putevima.
- Nije sasvim razjašnjeno zašto pojedinci stvaraju kalkuluse u žucnoj kesi.
- Za sada ne postoji način prevencije (sprečavanja) stvaranja kalkulusa.
- Ovi kalkulusi mogu da zaustave protok žuci iz žucne kese dovodeci do njenog oticanja što rezultuje oštrim bolom u trbuhu, povracanjem, poremećajem varenja i povremeno povišenom telesnom temperaturom.
- Ukoliko kalkulus onemogući protok žuči kroz zajednički žucni put (holedoh), javlja se žutica (žuta prebojenost kože).
Kako se ovi problemi otkrivaju i leče?
- Ultrazvučni pregled se najčešće koristi u traganju za žučnim kamencima.
- U pojedinim, komplikovanijim slučajevima, dijagnostika se upotpunjuje rentgenskim pregledima za procenu oboljenja žučne kese, mada se danas ova stepenica preskače i odmah se radi snimanje žučnih puteva magnetnom rezonancom.
- Žučni kalkulusi neće nestati sami po sebi. U pojedinim slučajevima se privremeno može pomoći lekovima ili dijetom u smislu obustave unosa masti. Ovaj tip terapije ima mali, kratkotrajni efekat. Simptomi će se povremeno javljati sve dok se ne ukloni bolesna žučna kesa.
- Hirurško odstranjenje žučne kese je vremenski najkraće i najsigurnije lečenje obolele žučne kese.


Kakva je priprema neophodna?
- Preoperativno je potrebno da obustavite unos hrane i tečnosti noć uoči operacije.
- Istuširajte se veče ili jutro pred operaciju.
- Ukoliko patite od opstipacije (zatvora), može se uraditi klizma ili slična priprema u dogovoru sa Vašim hirurgom.
- Određene preoperativne analize učiniće se u našoj Bolnici u skladu sa Vašim zdravstvenim stanjem.
- Ukoliko uzimate svakodnevno lekove, razgovarajte sa Vašim hirurgom o istim, jer će možda on (ona) zahtevati od Vas da pojedini lek uzmete jutro pred operaciju sa gutljajem vode. Ukoliko uzimate aspirin, antikoagulantna sredstva ili terapiju za upalu zglobova potrebno je da sa Vašim hirurgom razmotrite odgovarajuće vreme – termin preoperativno kada ćete prestati da uzimate ove lekove.
Kako se izvodi laparoskopsko vađenje žučne kese?
- U opštoj anesteziji, tako da pacijent prespava operativni zahvat.
- Laparoskop (tanki teleskop) spojen sa specijalizovanom kamerom se uvodi kroz kanilu u trbuh i na taj način se dobija uvećana slika unutrašnjih organa pacijenta na monitoru (ekran sličan TV-u).
- Nakon odstranjenja žucne kese i njenog sadržaja, mali rezovi se zatvaraju šavom.
Šta se događa ukoliko se operativni zahvat ne može završiti laparoskopskom tehnikom?
Kada hirurg smatra da je sigurnije da napravi konverziju u otvoreni operativni zahvat, to nije komplikacija operacije. Odluka za otvorenu proceduru je procena Vašeg hirurga pre ili u toku operativnog zahvata. Odluka za konverziju se bazira isključivo na sigurnosti pacijenta u toku operativnog zahvata.
Koliko dugo ćete biti u bolnici?
Vecina pacijenata nakon laparoskopske holecistektomije odlazi kući dan-dva nakon operacije.
Kada se možete vratiti na posao?
Vecina pacijenata se vraća poslu u narednih sedam dana nakon laparoskopske operacije. Naravno ovo zavisi od prirode posla. Pacijenti sa administrativnim odnosno kancelarijskim zanimanjem se vraćaju narednih nekoliko dana, dok je pacijentima sa teškim fizickim zanimanjima potrebno nešto više vremena. Nakon klasičnog operativnog zahvata uobičajeno se pacijenti ne mogu vratiti svom zanimanju pre isteka četiri do šest nedelja.
Da li ćete imati veliki ožiljak?
Ne. Izvođenjem laparoskopske procedure, hirurg je u mogućnosti da izbegne velike incizije, ostavljajući na trbuhu pacijenta četiri mala ožiljka – crtice.
Da li je laparoskopska hirurgija žučne kese sigurna?
Brojne medicinske studije su pokazale da je procenat komplikacija u laparoskopskoj hirurgiji žucne kese isti kao i u otvorenoj operaciji, čak i manji, jer je rad znatno precizniji.
Da li postoji rizik od laparoskopske holecistektomije?
Iako postoji rizik udružen sa bilo kojim operativnim zahvatom, najveći broj pacijenata kod kojih je učinjenja laparoskopska holecistektomija imaju male ili nikakve komplikacije i ubrzano se vraćaju svojim svakodnevnim aktivnostima. Rizik od laparoskopske holecistektomije je manji od rizika da se ne lečite uopšte.
Komplikacije kod laparoskopske holecistektomije su retke.
Šta se događa nakon operacije žučne kese?
- Uklanjanje žučne kese je velika abdominalna operacija i pojava bola umerenog intenziteta je uobičajena. Mučnina i povraćanje nisu retki.
- Kada pacijent počne sa unosom tečnosti i hrane, napušta bolnicu istog ili narednog dana nakon laparoskopske operacije žucne kese.
- Aktivnosti pacijenta zavise od njegovog osećanja. Šetnja se preporučuje.
- Pacijent će se najverovatnije vratiti svojim normalnim životnim aktivnostima u narednih sedam dana uključujući vožnju, penjanje uz stepenice, podizanje umereno teških tereta i rad.
- Uopšteno govoreći oporavak je progresivan od momenta povratka kući.
- Pojava povišene telesne temperature, žutila kože i beonjača, pojačavanje bolova u trbuhu, nadimanje, mučnina ili povraćanje koja traje, curenje na mestu incizija su znaci koji mogu da ukazuju na razvoj komplikacija. Trebalo bi da kontaktirate Vašeg hirurga u ovim situacijama.
Da li je za vas laparoskopska operacija vađenja žučne kese?
Iako je mnogo prednosti na strani laparoskopske operacije, operacija ne mora biti odgovarajuća kod pacijenata koji su ranije imali operativne zahvate na trbuhu ili imaju već neko drugo oboljenje. Iscrpna medicinska procena Vašeg ličnog lekara i konsultacija sa hirurgom obučenim laparoskopskoj tehnici, može odrediti da li je laparoskopska holecistektomija odgovarajuća procedura za Vas.